Muzyka i Film


Cykliczne imprezy muzyczne i filmowe.

muzyka i film

Najważniejsze by zaplanować sobie kalendarz najciekawszych spotkań i przeżyć kulturalnych. Poniżej przedstawiamy cykliczne  – powtarzalne imprezy muzyczne i filmowe.

Filmowe

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie – festiwal objazdowy współorganizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Prezentuje filmy związane z tematyką praw człowieka. http://www.watchdocs.pl/

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy – odbywający się co roku od 1985 festiwal filmowy (wcześniej jako Warszawski Tydzień Filmowy i Warszawski Festiwal Filmowy) na początku października. Pokazuje nowe filmy kina polskiego, europejskiego i światowego. Towarzyszą mu różne pokazy, warsztaty i prezentacje oraz plebiscyt publiczności. http://wff.pl/

Planete Doc Review – odbywa się w maju od 2004 roku. Poświęcony jest długometrażowym filmom dokumentalnym. http://planetedocff.pl/

Festiwal Filmów Latynoamerykańskich – promujący filmy latynoamerykańskie.

Lato Filmów – odbywający się w Kazimierzu Dolnym od 1995, w 2005 przeniesiony do Torunia, a w 2008 roku do Warszawy, letni festiwal filmowy prezentujący kinematografię polską i światową ze szczególnym podkreśleniem roli scenariusza w sztuce filmowej. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lato_Film%C3%B3w

Sputnik nad Polską – festiwal filmów rosyjskich organizowany każdej jesieni od 2007 roku przez Fundację WSPIERAM we współpracy z Europejską Agencją Reklamową oraz firmą dystrybucyjną 35 mm.

Filmowa Stolica Lata – coroczna seria bezpłatnych plenerowych pokazów filmowych organizowanych głównie w stołecznych parkach w okresie letnim.

 

Muzyczne

WBW – Wielka Bitwa Warszawska – uznawany za mistrzostwa Polski turniej muzyczny w dziedzinie Freestyle Rap i Beatbox Battle – odbywa się co roku od 2003.

Koncert Niepodległości – organizowany od 2009 roku w dniu 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego a także w dniu 3 maja na Zamku Królewskim w Warszawie pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Celem projektu jest zarówno prezentowanie polskich pieśni patriotycznych, wojskowych i hymnicznych we współczesnych aranżacjach hybrydowych, jak i współczesnych kompozycji instrumentalnych i poezji. Muzyce towarzyszy prozatorska narracja ukazująca muzykę na tle wydarzeń historycznych. Twórcami wydarzenia są Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, zaś jego organizatorami Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny – Festiwal jest organizowany w Warszawie od roku 2006. Odbywa się w listopadzie.

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree – po raz pierwszy zorganizowany w 1958 w Klubie Stodoła. Obecnie jeden z największych i najstarszy festiwal jazzowy w Europie. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jazz_Jamboree

Ogólnopolski Konkurs Chórów Kościelnych „Caecilianum” w Warszawie – Festiwal jest organizowany od roku 2001. Odbywa się w październiku.

Mazowiecki Festiwal Chórów Akademickich „Vivat Academia” w Warszawie

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – organizowany co 5 lat http://pl.chopincompetition2015.com/

Festiwal Muzyki Dawnej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” – corocznie w niedziele lipca, sierpnia i września, o godz. 16 w Archikatedrze św. Jana; od 1994. Inicjatorem i kierownikiem artystycznym jest organista Przemysław Kapituła.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej – odbywa się corocznie w czerwcu w Katedrze i czasem innych kościołach. Powstał w 1991 z inicjatywy organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Patronat nad Festiwalem sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Koncerty Chopinowskie – recitale pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich, odbywające się w niedziele od maja do września, od 1959, z udziałem wybitnych pianistów z Polski i zagranicy, organizowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Stołeczną Estradę. Wstęp wolny.

Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Organizowany jest od 1998 roku przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. W trakcie kilku dni odbywają się koncerty zagranicznych i polskich zespołów folk i world music. Koncertom towarzyszy konkurs młodych wykonawców polskiej muzyki folk, inspirowanej polską muzyką ludową oraz polskich mniejszości narodowych. Nagradzane są najlepsze polskie wydawnictwa płytowe z muzyką folkową oraz tradycyjną.

Warszawskie Spotkania Muzyczne „Muzyka Dawna – Muzyka Nowa”.

Festiwal Mozartowski.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego.

Festiwal „Warsaw Summer Jazz Days” – powstał w 1992 jako konkurencja wobec Jazz Jamboree. Odbywa się w ostatnich dniach czerwca, prezentuje utwory jazzu współczesnego. http://warsawsummerjazzdays.pl/

Festiwal Ogrody Muzyczne

Jazz na Starówce – plenerowy letni festiwal jazzowy, odbywa się od 1994

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – festiwal o międzynarodowej randze i skali, organizowany od 1956 roku przez Związek Kompozytorów Polskich.

Festiwal Muzyczny Unii Europejskiej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Bach… ale nie tylko” – cykl koncertów organizowany od 1997 przez Ewangelicko-augsburską Parafię św. Trójcy.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa – organizowany w sierpniu i wrześniu, od 2005. Obejmuje recitale, koncerty symfoniczne i oratoryjne i kameralistykę, z udziałem orkiestr i chórów. http://culture.pl/pl/miejsce/miedzynarodowy-festiwal-muzyczny-chopin-i-jego-europa

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Floralia Muzyczne – Muzyka w kwiatach.

Letni Festiwal Nowego Miasta – powstał w 2008 r. Odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia na obszarze warszawskiego nowego miasta. Festiwal jest poświęcony polskiej muzyce poważnej. Prezentowane są kompozycje znane, a także rzadko wykonywane oraz premierowe. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna.

Orange Warsaw Festival – otwarty festiwal muzyki i sztuki ulicy, organizowany od 2008 roku.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera